Jdi na obsah Jdi na menu
 


  

Zlatý retrívr patří mezi nejatraktivnější plemena a jsou známí schopností získat si srdce lidí a velice trpěliví jsou k dětem. Byl vyšlechtěn ve Velké Británii. V dnešní době se zlatý retrívr používá jak pro lovecké účely, tak jako společenský rodinný pes. S velkým úspěchem je používán jako slepecký či asistenční pes nebo ho můžete najít u záchranářů. Zlatý retrívr je velmi temperamentní, rychlý, přizpůsobivý, veselý, přátelský, bystrý, učenlivý, inteligentní, věrný a oddaný, spolehlivý, odvážný i vytrvalý, má laskavý výraz a nedbalou eleganci. Vždy se snaží zavděčit svému pánovi. Retrívři jsou především vynikající lovečtí psi. Jejich jméno pochází z anglického slovesa „to retrieve“ nebo-li „přinášet zpět“, aportovat. V rodině je zlatý retrívr velmi přítulný a miluje děti.
.V období línání je nutné denní kartáčování k odstranění uvolněné srsti. Měli bychom ho koupat jen v případě nutnosti. Uši je nutné udržovat v čistotě a drápky, aby byly krátké.
 
Výchova zlatého retrívra
Výchova zlatého retrívra probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od raného věku štěněte, ale vychovává se poměrně snadno, pro svého pána se snaží udělat maximum k jeho spokojenosti. Vyšlechtěn byl kolem 19. století, a to především k aportování vodního ptactva. Má tedy jemný stisk a jen vzácně vás poraní či kousne. Byl vyvinut v několika liniích pro různé účely, například pro hlídání, dále také pro polní závody loveckých psů, ale ponejvíce pak pro život v rodinách. Dožívá se průměrného věku 14 let, ale i déle.
Zlatý retrívr potřebuje hodně volného pohybu a zaměstnání, zbožňuje vodu a plavání.
 
Pes jako léčitel
Tisíce zlatých retrívrů je vyškoleno k průvodcovským službám pro zrakově postižené, vykonávají je s důstojností a oddaností. Zlatí retrívři vynikají v léčbě kynoterapií, a to ze stejných důvodů, které vedou k úspěchu při plnění role pomocníka. Jedinečně vnímají lidské potřeby a pocity. Uplatnění se zejména v nemocnicích, domovech důchodců a ošetřovatelských domech. Zlatí retrívři dodávají lidem sílu prostřednictvím své přátelské tlapky nebo sametového čenichu na klíně.
 

 

Z historie plemene
 
Toto plemeno je druhým nejrozšířenějším plemenem retrieverů v České republice.
 Zlatý retriever je plemeno poměrně mladé a o jeho přesném původu se stále diskutuje. V padesátých letech 19. století se o jeho rozvoj zasloužil lord Tweedmouth. Použil pravděpodobně žlutého retrievera s vlnitou srstí a dnes již neexistujícího tweed water španěla, později použil také irské setry a pískově zbarvené bladhaundy. Výsledkem byl pes s vynikajícími povahovými vlastnostmi, vrozenou chutí k přinášení a s výborným čichem.

V České republice se plemeno zlatého retrievera chová od roku 1981. Do Čech přivezl pan Hylmar z Nové Paky první dva jedince z Holandska, fena se jmenovala Siti v.N. Kadiek a pes Eros. Tento holandský pár se stal základem chovu golden retrievera u nás a oba jako typičtí představitelé svého plemene byli povahově i exteriérově vynikající.

Na začátku roku 1989 byli přivezeni ze Švýcarska pes jménem Dorion Belaja a fena Dyce Belaju. Dorion Belaja ( dnes šampion ČR) byl nasvětové výstavě čtvrtý v I. ceně a významně se uplatnil v chovu zlatého retrievera v České republice.

Výborná fena Dyce Belaja je zase zakladatelkou linie zlatého retrievera z chovných stanic „Vlčí luka" a „Vlčí step“ pana ing. Kordy a ing. Kubeše.

Štěňátka naší feny Aneli Krásné Petrony jsou ze spojení psů z  chovatelské stanice "Vlčí luka" a „Vlčí step“. viz. výše. 

 

Obrazek

 

 
 

 


Poslední fotografie


Statistiky

Online: 1
Celkem: 63787
Měsíc: 219
Den: 17